HGS Gri Liste, Kara Liste Nedir?

PTT tarafından Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcılarına uygulamış olduğu hgs gri liste, hgs kara liste son zamanların en çok sorulan ve araştırılan başlıkları altında yer alıyor. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazımızda sizlere HGS kara liste nedir?, HGS gri liste nedir? Bu listelerin içerisinde yer alan kullanıcıları engelleyen bir durum bulunuyor mu? gibi başlıkları açıklayacağım.

HGS Gri Listede Abonelik İptal Edilir mi?

Hgs beyaz liste, hgs gri liste, Hgs karaliste gibi kavramlar kart içerisinde yer alan TL’ye göre belirlenmektedir. Kartınızın içerisinde yer alan bakiyenin sınır durumda kalması durumunda gri liste olarak gözükürken, 30 TL altına düşmesi veya eksi durumda olması durumunda ise hgs bilgilerinizde kara liste’de olduğunuzu göreceksiniz. Kullanıcıların davranışlarını belirleyen bu sıralamada gerekli bakiyenin üstünde kalmanız en iyisidir. Gri listeye dahil olmanız durumunda kartınız iptal edilmemektedir.

HGS Kara Listede Abonelik İptal Edilir mi?

Hgs bakiyesi 45 TL altına düşen kullanıcıların kayıtlı telefonlarına uyarı mesajı gelmektedir. Bakiyeniz 30 TL altına düştüğü durumlarda hesabınız kara listede (Blacklist) olarak görünecektir. Bu durum söz konusu olduğunda bakiye yüklenmemesi ve ekside olma gibi durumlarda HGS aboneliğinin iptali veya kullanılamaması gibi durumlar söz konusudur. Bu nedenle geçtiğiniz HGS noktalarından “Kaçak geçiş” yapmış olarak görünebilirsiniz.

HGS ilk yükleme miktarı hepimizin bildiği üzere 50 TL olarak yapılmaktadır. HGS etiketlerine göre birinci sınıf araçlar için en az 60 lira, ikinci sınıf araçlarda 75 lira, üçüncü sınıf araçlarda 106 lira, dördüncü sınıf araçlarda 135 lira, beşinci sınıf araçlarda ise 163 lira yükleme yapılması gerekiyor. HGS yükleme işlemlerinde alt limit 30 TL olarak belirlenmiştir.

Hgs Borç Sorgulama Yaparak Bakiyenizi, Harcamalarınızı, Yükleme Geçmişinizi Görüntüleyebilirsiniz!

Google’da PTT Hgs Sorgulama veya PTT HGS borç sorgulama diye arama yaptığınızda karşınıza PTT’nin HGS Sorgulama ekranı gelecektir. PTT giriş bilgilerinizi yazarak harcamlarınızı, Hgs yükleme, Güncel bakiye görüntüleme işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 thoughts on “HGS Gri Liste, Kara Liste Nedir?”