2. El Araçta Hasar Tespiti

2. El araç alırken hasar tespiti nasıl yapılır, telefonla yapılan hasar kaydında hasar bulunmaması durumunda araç kazasız araç mı sayılır? Bir biri ile bağlantılı olarak ve son derece önemli konulardan biri olan İkinci el araç alımında hasar tespiti nasıl yapılır konusu hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Öncelikle;

—- Aracın kazası var mı,

—- Değişen parça var mı,

—- Boyalı parça bulunuyor mu,

daha sayabileceğimiz çok sayıda detayı sadece hasar sorgulaması yaparak öğrenmek mümkün değildir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araçların kaza esnasında kusurlu olmaları durumunda sadece karşı taraftaki aracın mağduriyeti giderilmektedir. Eğer kusuru olan araçta kasko yok ise aracını yaptırmak için resmi kayıt altına alınan kanallar ile değil de sanayide işlem gerçekleştirerek sorunu gidermiş olabilir. Bu şekilde yapılan bir işlemi hasar sorgulaması sonucunda görmemiz mümkün değil. Bu yüzden araç detay sorgulaması yapıldığında aracın kaskolu ve kaskosuz süreleri de görülmektedir.

Kasko ve Sigorta Dışında Yapılan Araçların Hasar Bilgileri SBM’de Görünmez!

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi alt yapısında bulunan tüm araçların kazaya karışması durumunda sigorta şirketlerinde hasar kusurları görülmekte ve eksperler aracılığı ile kayıt altına alınmaktadır. Hasar oranı ve miktarı sistemde görünmektedir. Fakat bunun dışındaki araçlarda özellikle kaskosu olmayan araçlarda sistem dışından onarım yapıldığı için bilgi sorgulaması yapılmaz.

2. El Araçlarda Hasar Kaydını Öğrenmenin En Garanti Yolu

İkinci el araç alırken diyelim ki sistemde aracın herhangi bir kazasının olup olmadığı ile ilgili bilgi yok. Bu demek değildir ki araç temiz ve sorunsuz bir araçtır. Böyle durumlarda profesyonel olarak Ekspertiz hizmetlerini vermekte olan şirketler bulunur. Bunlara araçların ayrıntılı ekspertize girmesi gerektiğini belirterek genel bir check up alabilirsiniz. Mümkünse araç markasına özellikle bakan şirketler bulunmaktadır. Honda, Fiat, Citroen … gibi zira markanın ustaları sürekli ellerinde olan araçlar ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilmektedirler. Uzmanlar, aracın boyası var mı, değişen parça var mı, kazası var mı, motorda oynama olmuş mu, motorun sağlık durumu nedir gibi tüm ayrıntıları sizlere rapor olarak sunacaktır.

İkinci El Araçlarda Ekspertiz Ücretleri

Ekspertiz genel ve ayrıntılı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Ayrıca fiyatlandırma da lüks araç ile normal araç sınıflandırmasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2019 yılı itibarı ile minimum genel ekspertiz ücreti 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One thought on “2. El Araçta Hasar Tespiti”