15 Günde Ödeme Yapanlara Trafik Ceza İndirimi

15 Günde Ödeme Yapanlara Trafik Ceza İndirimi için nasıl bir yol izlenmelidir? Yurt genelinde yüzlerce insan Trafik kazalarıyla karşı karşıya gelebiliyor. Bazı kazalar can kaybıyla sonuçlanırken, bazı kazalarda kişiler hafif yaralı veya ağır yaralı olarak atlatmaktadır. Sürücüleri trafik kurallarına uymaya yönelik trafik cezası yaptırımları yapılmaktadır. Trafik kurallarına uymak için belirli trafik kuralları bulunmaktadır ve bu kurallara uymayan sürücülere trafik cezası uygulanmaktadır. Sürücülere kurallara uymadıkları durumlarda cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Kişilere kayıtlı plakaya veya sürücülere kesilen trafik cezalarında ceza indirimi uygulama durumu bulunmaktadır. Trafik cezası indiriminden nasıl faydalanılır?

15 Günde Ödeme Yapanlara Trafik Ceza İndirimi

Trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin şahsına veya taşıtlarına kesilen trafik cezasının 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda erken ödeme indirimi uygulanır. Erken ödeme kapsamında ödenecek olan cezalarda %25 indirim uygulanmaktadır. Ceza kesim tarihinden itibaren ödeme yapılan sürenin 15. günden sonra yatırılması durumunda herhangi bir indirimden faydalanılamamaktadır. Ek olarak ödeme dönemi geçen trafik cezalarına ödenmediği her ay için %5 oranında faiz uygulanmaktadır. 2020 yılı için en çok kesilen trafik cezalarına göz atacak olursak;

 • Alkollü araç kullanmak (ilk yakalanma için): 1.228 TL, erken ödeme indirimi ile 921 TL
 • Alkollü araç kullanmak (ikinci yakalanma için): 1.539 TL, erken ödeme indirimi ile 1.154 TL
 • Ehliyetsiz araç kullanmak: 2.473 TL, erken ödeme indirimi ile 1.855,25 TL
 • Emniyet şeridini ihlal etmek: 1.228 TL, erken ödeme indirimi ile 921.20 TL
 • Yasak alanlarda sollama yapmak: 288 TL, erken ödeme indirimi ile 216 TL
 • Seyir halinde cep telefonu kullanmak: 288 TL, erken ödeme indirimi ile 215.75 TL
 • Plakasız trafiğe çıkmak: 1.698 TL, erken ödeme indirimi ile 1.273,50 TL
 • Takip mesafesine uymamak: 132 TL, erken ödeme indirimi ile 99 TL
 • Emniyet kemeri zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri kullanmamak: 132 TL, erken ödeme indirimi ile 99TL
 • Muayenesiz araç kullanmak: 288 TL, erken ödeme indirimi ile 176.25 TL
 • Hız sınırı aşımı (%10-30): 288 TL, erken ödeme indirimi ile 176.25 TL
 • Hız sınırı aşımı (%30-50): 598 TL, erken ödeme indirimi ile 448 TL
 • Hız sınırı aşımı (%50 aşmak): 1.228 TL, erken ödeme indirimi ile 921 TL
 • Yasak alanlarda sollama yapmak: 288 TL, erken ödeme indirimi ile 216 TL

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Nereye Yapılır?

Trafik cezaları tarafınıza tebliğ edildikten sonra anlaşmalı bankalar üzerinden ceza ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tarafınıza tebliğ edilen ceza belgesi ile size en yakın PTT noktasına giderek de ödeme yapabilirsiniz. Ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir. İnternet üzerinden ödeme yapmak için resmi kurum olan internet vergi dairesinden 02:00 22:00 saatleri arasında kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezalarına itiraz etmek için 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine dilekçeyle başvuru yapabilirsiniz. Yapılan itirazlarda dava dilekçesi, tutanak fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik, ehliyet fotokopisi ile başvuru gerçekleşir. Dosya incelenmesi ardından mahkeme tarafından karar verilir. Araç hasar sorgula sayfamızın içerisinde araçlar hakkında işinizi kolaylaştıracak bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Araç üzerinde trafik cezası var mı? yok mu? artık öğrenmek çok kolay. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitene (www.egm.gov.tr) giriş yaptığınızda “Trafik […]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir