Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Araç üzerinde trafik cezası var mı? yok mu? artık öğrenmek çok kolay. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitene (www.egm.gov.tr) giriş yaptığınızda “Trafik Sorguları” sayfasına giriş yaparak karşınıza gelen ekrana sizden istenilen bilgileri girdiğinizde sorgulama yaparak herhangi bir ceza var mı öğrenebilirsiniz. İnternet ortamında yanlış yönlendirilmemek için araç trafik cezası sorgulama işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesine giriş yapmaya çalışın.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eskiden internet ortamının yoğun kullanılmamasından dolayı sorgulama işlemleri veya sistemleri pek kullanılmıyordu. Günümüzde büyük bir kitlenin internet kullanmasından sonra araç ceza sorgulama işlemleri plaka ile kolaylıkla internet üzerinden sorgulanmaktadır. Günümüzde bir çok işimizi veya gerekli olan belgeleri internetten elde edebiliyoruz. Evime ceza evrakları gelecek diyerek beklemek yerine plakadan araç ceza sorgulama işlemlerinizi elinizdeki cep telefonuyla bile kolaylıkla yapabileceksiniz. Araç borç sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz adına belirli adımları burada sizinle paylaşmak isterim.

Plakadan Araç Borç Sorgulama Adımları

 • Turkiye.gov.tr web sitesine giriş yaparak “E – Hizmetler” bölümüne giriş yapmalısınız.
 • Daha sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü başlığının altında yer alan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması” sekmesine tıklayın.
 • Plakadan araç trafik cezası sorgulama sayfasına “Site içi ara” bölümüne bir kaç anahtar kelime ekleyerek de kolayca erişebilirsiniz.
 • Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra son 1 yıl içinde adınıza tescil edilmiş bir plakaya yazılmış borç bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

Plaka ile borç, ceza sorgulama işleminiz ardından;

 • T.C Kimlik No
 • Araç plakası
 • Cezanın yazıldığı il
 • Cezanın yazıldığı ilçe
 • Cezanın yazıldığı tam tarih
 • Cezanın yazıldığı saat
 • Toplam yazılan ceza tutarı gibi bilgiler ekranınıza gelmektedir.

Cezanın gösterildiği ekranda “Detay” butonuna tıkladığınızda dilerseniz daha ayrıntılı bilgilere rastlayabilirsiniz. Plakadan araç trafik cezası sorgulama   işlemlerinizi resmi web siteleri dışında gerçekleştirmemenizi öneririz. Üst kısımda verdiğimiz siteler gov.tr uzantılı resmi web sayfalarıdır.

Ayrıcalıklı olarak neler öğrenebilirim?

Arachasarsorgula.com web sitemiz içerisinde sizlere yardımcı olmak amaçlı bilgilendirme amacıyla yararlı bilgiler yer almaktadır. Trafik cezası sorgulama, araç hasar sorgulama, HGS ve Ögs Borç sorgulama gibi bir çok işlemi en hızlı ve güvenilir olarak hangi sayfalarda gerçekleştirebilirsiniz gibi pratik bilgileri sizlerle paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Yeni ceza yememiş olmama rağmen neden tarafıma trafik cezası geliyor?

Trafik cezaları aracınızı satmış olsanız bile belli bir süre sonra tarafınıza ceza kesilebilir. Eskiye yönelik trafik cezaları ilerleyen süreçte tarafımıza iletilebilmektedir. Bu yüzden ara ara internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi sitesinde de sorgulama yaparak tarafınıza yazılmış bir borç yer alıyor mu sorgulayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir