Araç Kaza Geçmişi Sorgulama

Araç kaza geçmişi sorgulama yaparak aracın eski döneme ait kaza ve bu kazaya bağlı olarak hasar kayıt detaylarını öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere Tramer kaydı olarak bilinen sistem günümüzde Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi adı ile anılmaktadır.
Ülkemizde devlet onayı ile faaliyet göstermekte olan tüm sigorta şirketleri bu sisteme kayıt olarak alt yapı hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu doğrultuda araçların kaza geçmişine yönelik sigorta şirketlerinin sisteme yüklediği tüm bilgiler SBM alt yapısında kayıt altına alınmaktadır.

Online Araç Kaza Geçmişine Yönelik Bilgiler

—- Kaza (Hasar) Geçmisi Sorgulama hizmetleri 2003 yılından günümüze kadar sigorta sirketleri tarafindan yapilan kasko ve trafik sigortası hasar detayları ile sınırlı bir sistemdir,
—- Sigorta şirketleri tarafından yapılmayan hasar onarımları sistemde görülemez,
—- SBM Tutanak sorgulama ekranı trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı bilgilerine göre oluşturulmuştur. Jandarma veya Polis tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almaz,
—- Araç hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermez.

Araç Hasar Geçmişi Sorgulama İşlemi İle Ne Amaçlanmıştır?

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi tarafından uygulamaya konulmş olan 5664 kaza geçmişi sorgulama Uygulaması ile araç sahiplerinin;

—- Araç hasar,

—- Araç detay bilgisi,

—- Araç değişen parça bilgisi,

—- Araç sigorta bilgisi,

—- Araç kaso bilgisi,

—- Hayat poliçe bilgisi,

Kaza Geçmişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone veya Sabit hatlardan kullanıcılar 11890 Alo hasar servisi numarasını arayarak bilgileri dinleyebilir ve SMS olarak telefon numarasına ücretsiz olarak alabilir.

Sorgulama yapabilmeniz için yapmanız gereken şey Turkcell, Türk Telekom, Vodafone veya Sabit hatlardan “11890” numarasını aramak olacaktır.

Araç hasar sorgulama işlemlerinizi yapmanız durumunda daha sağlıklı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Araç alırken daha çok 2.el araçlar tercih edildiği için kaza geçmişini görüntüleme alım sayım yapılırken çok etkili olmaktadır. Araçların buyuk kazalara karışmamış olması, ağır kaza geçirmemiş olması araç alırken daha çok tercih edilen araçlar kategorisinde yer almasına olanak sağlamaktadır. Kim büyük kazalara karışmış araç satın almak ister ki? Bu nedenle aracı almaya karar vermeden önce araç sorgulama hizmetlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 thoughts on “Araç Kaza Geçmişi Sorgulama”