ARAC HASAR SORGULAMA

Araç Hasar Sorgulama Nedir?

Araç hasar sorgulama, bir aracın trafiğe çıkış tarihinden bugüne yapmış olduğu kaza bilgilerini tutar ve tarihiyle beraber sorgulama sonrasında görebileceğimiz işlem bütününe verilen genel addır. Birden farklı yöntemle araç hasar sorgulama hizmetinden faydalanılabilir.

Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı sorgulama işlemleri telefonla yapılabilmektedir. 11890 numarasını aradıktan sonra plaka numarası vererek veya Şase numarasından hasar sorgulama işlemi yaparak araç hakkında detaylı bilgiler tarafınıza okunur ve ayrıca size okunan bilgiler tarafınıza sms olarak iletilir.

Araç hasar sorgulama işlemlerinde bilgiler SBM tarafından sağlanmaktadır. İkinci el araç alım satımlarında aracın hasar kaydı bilgileri alıcıysanız daha kolay karar vermenize, satıcı iseniz daha hızlı aksiyon almanıza olanak sağlamaktadır.

Araç sorgulama işlemleri sonrasında aracın kaza geçmişini, kaza tarihi, kaza nedeni ve hasar tutarı ile birlikte öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracak ve işlemlerinizi hızlandıracaktır. İnternet üzerinden araç araştıran alıcılar bile beğendikleri araç için direk açıklama kısmında aracın hasar kaydı bilgileri açıklanmış mı diye bakmaktadır. Hasar kaydı bilgileri yer alan veya hasar kaydı yoktur ibaresi yer alan araçlar için daha hızlı karar verilir ve kişilerin zamanının boşa gitmemesinin yanı sıra boş yere emek harcamazlar.

Plaka no ve şasi no arasında fark var mı? sorusuna da kısaca şöyle bir yanıt verebilirim. Plaka üzerinden yapılan hasar kaydı sorgulamalarında çoğunlukla sonuç alınırken bazı araçlarda nadirde olsa bilgiler çıkmayabiliyor. Şasi numarası bir aracın kimliği gibidir. Şasi numarasından yapılan sorgulamada net sonuç alabilirsiniz. İki sorgulama sonrasında da aynı sonuçlara erişebilirsiniz.

Tekrardan hatırlatmakta fayda olduğunu düşünerek Araç almadan önce hasar sorgulaması, detay sorgulaması, eğer varsa değişen parça sorgulaması işlemlerinizi yaptırmanızı tavsiye ederim. Tek seferlik bir ücret ödersiniz ama emin olup daha net karar verebilirsiniz.