Araç Hasar Kaydı Sildirmek için Başvuru Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı sildirme, Hasar kaydı sildirme itirazı nasıl yapılır? sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Araç hasar kaydı sildirme başvurusu nasıl yapılır? Hasar kaydı sildirme başvurusu yaparken nasıl bir yol izlenmelidir?

Ağır hasar kaydı sildirme ve Hasar kaydı sildirme konularında ziyaretçilerimizden yoğun soru geldiği için açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı paylaşmak istedim. Bu konu bizlere ne kadar karmaşık geliyor olsa da yapılacak doğru bir itiraz, doğru yolları izlemek etkili bir sonuç almamızda önemli bir rol oynayacaktır.

İkinci el araç alımının yoğun talep gördüğü Ülkemizde araç alırken Modelinden, kilometresinden çok hasar kaydı bilgileri önem arz etmektedir. Aracın ağır hasar kaydı var mı? Araç büyük bir kazaya karışmış mı? Değişen parçası mevcutsa orjinal parçayla mı değişmiş? gibi konulara öncelik verilmelidir. Öncelikle araç hakkında sorgulama yapılarak hasar bilgileri öğrenilir ve hatalı olarak işlenmiş olduğunu düşündüğünüz kaza tarihi bilgileri, kaza türü, kaza tutarı gibi bilgiler elde edilir.

Eğer bu konuda fikir sahibi değilseniz daha önce paylaşmış olduğumuz araç hasar kaydı sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonuçlarında hasar kaydı bilgilerini aldıktan sonra nasıl değişen parça sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi ve hangi bilgilere sahip olabileceğinizi görebilirsiniz. Aracın ne tür kazalara karıştığı, ileride satmayı düşündüğümüzde bize problem yaratacak bir kazasının olup olmadığı sonuçlarına elde ettiğimiz hasar kaydı bilgilerine göre karar verebiliriz. Kimi araçlarda hafif kazalar yer alırken, kimi araçlarda ağır hasar kayıtları bulunmaktadır.

Bazı araçlarda hasar kayıt bilgilerinin yanlış işlemesi dolayısıyla araç fiyatlarında büyük düşüşler gerçekleşmektedir. Bazen hafif kazalar ağır hasar kaydı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar bazen süpriz olarak karşımıza çıkabilir ve canımızı sıkabilir. Böyle durumlarda konudan doğru bir şekilde kesin eminseniz itiraz etmeniz gerekecektir.

Aracın üzerine işlenen hatalı hasar kayıtları araç üzerinden direk olarak kaldırılmalıdır. Aracınız üzerinden hatalı olarak işlemiş olan araç hasar kayıt bilgilerini silme işlemini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne yapacağınız itiraz sonucunda sildirebilirsiniz. Peki böyle bir başvuru için nasıl bir yol izlemeliyim? neler yapabilirim? dediğinizi düşünüyorum.

Hasar kaydı sildirme işlemlerinizi sadece Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne yapacağınız başvuru sonucu sildirebilirsiniz. Bu işlem yalnızca hatalı işlenen hasar kaydı varsa olumlu olarak sonuçlanır. Normal bir şekilde işlenen hasar kaydını gözükmesin diye sildirmek için yaptığınız başvuru olumsuz sonuçlanacaktır. Aracımın üstünde kaza bulunmasın, bütün hasar kayıtlarını sildirmek istiyorum diyerek başvuru oluşturmayınız. Aracınızda hasar kayıtlarında hatalı bir işlem olduğunun kanaatindeyseniz SBM üzerinden bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Aracınızın ağır hasar veya pert hasar kaydı varsa bunu minimize etmeniz mümkün değildir. Örneğin; Aracınızda ufak bir hasar kaydı var, bu hasar kayıt bilgilerine ağır hasar kaydı olarak işlemiş, bu gibi hatalı işlemlerde yanlış işlenmiş olan bilgiler olumlu sonuç vermektedir. Dikkat etmeniz gereken konular arasında ufak çaplı hasar kayıt bilgilerini sildirmek istemenizdir. Normal olarak işlemiş, hata bulunmayan ufak çaplı hasar kayıt bilgilerini kesinlikle sildiremezsiniz. Karşılaştığımız diğer sorulardan bir tanesi de Plaka değiştirsem araç hasar kaydı silinir mi? sorusu olmaktadır. Plaka değiştirmeniz sonucunda araç hasar kaydı bilgilerinizin silinmesi söz konusu değildir. Araç hasar kayıtları zamanla da olsa sürekli olarak karşımıza çıkacaktır.

Araç hasar kaydı nasıl silinir? Hasar kaydı itirazı için nasıl bir yol izlenmelidir?

  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin öncelikle ilgili itiraz sayfasına giriş yapın.
  • Sizden istenilen Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarası bilgilerini girin.
  • Hatalı olduğunu düşündüğünüz ve silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin.
  • Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık ve anlaşılır bir şekilde belirtin.

Bilgileri girerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sorununuzu açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmek olacaktır. Talebiniz ne kadar açıklayıcı ve anlaşılır olursa o kadar hızlı bir sonuca ulaşabileceğinizi düşünmekteyiz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir